Perdeli klasik gitarı perdesize çevrim

Perdeli bir gitarı perdesiz gitara çevirmek son zamanlarda sıklıkla yaptığım uygulamalar arasında. Perdesiz gitar denilince şüphesiz ilk akla gelen normal bir gitarın perdelerinin sokülmesidir. Tabi ki perdeleri sökerek bir perdesiz gitar oluşturabilirsiniz fakat o gitar iyi bir perdesiz gitar olmayabilir. İyi bir perdesiz gitar için öncelikle klavyenin ağacının ne olduğuna bakılması gerekir. Klavye agacı sert ve klavye olmaya elverişli bir ağaç ise (Abanoz, Gül), perdeler sökülür perde kanalları doldurulur, klavye tesviyesi perdesiz gitara göre yapılır. Tel yüksekliği ve eşik ayarları yapılır, güzel bir tel takılarak çalınabilir.

Her gitarda bu işlemler iyi sonuç vermeyebilir. Farklı değişkenler vardır ve icrada konforu etkiler. Perdesiz gitardaki tel yüksekliği ile normal bir gitarın tel yüksekliği arasında 2-2.5mm tel yüksekliği farkı vardır ve tesviye şekilleri farklıdır.

Çevrimi gerçekleştirecek luthierin bu durumu iyi değerlendirmesi gerekir. Genelde çevrim için gelen gitarlar, gitaristlerin kendi gitarları haricinde çalmadıkları bir köşede duran diğer gitarlarıdır. Bu yüzden perdesiz gitara girişte kullanılabilecek gitarlar gibi görülürler. Bu gitarlarda da genelde çok fazla oynama şansınız yoktur. Klavye değişimi ve eşik modifikasyonu gibi uygulamalar yapılması gereklidir.

Bugün atölyeme; perdesiz gitar çevrimi için gelen gitarda klavyenin durumunu değerlendirdim ve klavye değişimine karar verdim. Daha önceden kopmuş ve sağlıksız yapıştırılmış köprüden de sonuç alınamayacağı için köprüyü söküp, gerekli modifikasyonu yapıp, yapıştırmaya karar verdim.

Perdeli gitardan son görüntü.
Köprünün arkasıyla gitar arasındaki açık. Köprü sökülüp yeniden yapıştırılacak.
Köprü söküldü, gerekli düzenleme yapıldı. Yapıştırmaya hazır.
Köprü yapıştırıldı.
Gitar köprüsü yapıştırmada; bu iş için özel üretilmiş köprüye bölgesel pres yapabilecek işkenceler kullanılmalıdır. Aksi durumda kötü ve geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşılır.
Gitar üzerindeki klavye söküldü, Abanoz ağacından klavye ölçülendirildi ve yapıştırmaya hazır.
Klavye yapıştırma işlemi
Klavye tesviyesi yapıldı. Kemik eşikler hazırlandı. Yeni bir takım tel takıldı. Tel yükseklikleri ayarlandı. Gitarın telleri Akord edildi. Çalınmaya hazır.

Bu işlemlerden sonra çıkan sonuç gitarın sap kalınlığına ve tonuna bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. Ama fiyat performans açısından perdesiz bir gitara uygun fiyata sahip olmanızın yoludur.

Gitarınızı perdesiz yapmak istiyorsanız, iletişime geçin.

Similar Posts